S činkou drženou ve spuštěných pažích před sebou se postavíte na podložku (dostatečně vysoký hranol či stabilní lavice).

S napjatýma nohama (pozor, ne doslovně – v kolenou jsou přece jen lehce pokrčené) spouštíte činku těsně podél stehen a holení k zemi, až se žerdí dotknete nártů. Proto stojíte na podložce, abyste se nezastavili půl metru nad zemí (podle výšky kotoučů).

Nesmíte se nechat zakulatit v zádech, naopak se snažíte v bedrech prohnout a nestyďte se vystrčit zadek dozadu. Nyní se pomalu vracíte zpět – činka je stále vedena těsně podél těla. V horní pozici se nezakláníte!

Nechtějte se za každou cenu hned napoprvé dostat až k nártům – zpočátku pohyb provádějte s klidným svědomím kratší. Nohy nesmíte příliš ohýbat, to byste z toho udělali trojbojařský mrtvý tah.

Dolů nádech, nahoru výdech.

Zaměření: Cvik je zaměřen na procvičení zadní strany stehen a zadku, spolupracují velkou měrou i vzpřimovače trupu (spodní záda).

Je to technický cvik, který může být i relativně riskantní pro bederní páteř, tak opatrně! Nezapomeňte posilovat břišní svaly a protahovat zadní stranu stehen a spodní záda.

Spodní pozice

Spodní pozice