Je s podivem, jak v mnoha i velmi kvalitně až vysoce nadstandardně vybavených fitness centrech chybí přístroje zaměřené na lýtka. Potom ale nastává dilema, jak alespoň nějakým dostačujícím způsobem lýtka procvičit.

Jedna z možností je provádět výpony s činkou na ramenou přes hranu nějaké vhodné podložky. Ovšem pokud nemáte možnost tento cvik provádět na multipressu, je téměř nepoužitelný. Budete muset více dávat pozor na udržení rovnováhy a činky na ramenou, že z celého cviku nebudete skoro nic mít.

Naopak při cvičení na multipressu se jedná o zcela plnohodnotný cvik. Nezapomeňte si ale dobře obalit žerď činky. Přeci jenom hmotnosti používané při procvičování lýtek jsou dosti vysoké. Technika viz. výpony na přístroji v stoji. Směrem dolů nádech, s výponem výdech.

Zaměření: Komplexně trojhlavý sval lýtkový.

Výpony spodní pozice

Výpony horní pozice

Varianta: Výpony na jedné noze s jednoručkou (one-leg calf raise)

Jednou z možností náhrady stroje na lýtka, či jako doplňkový cvik, jsou výpony na jedné noze. Místo stupínku stroje může posloužit vyšší kotouč závaží a pod.

Pro zvýšení zátěže držíte na straně cvičící končetiny jednoručku, rukou druhou se přidržujete konstrukce nějakého stroje apod. Volná noha buď volně visí v prostoru, nebo, což se nám osvědčilo lépe, je zakleslá o lýtko nebo patu nohy procvičované.

Výpon spodní pozice

Výpon horní pozice