Toto je poněkud nešťastný cvik. Je velmi široce zaveden v podvědomí lidí cvičících i těch kteří o posilování téměř jenom slyšeli. Doporučit, nebo spíše nezakázat, jej lze snad jen opravdu zdatným cvičencům s velmi dobře pracujícím břišním svalstvem. A i ti by jej měli zařazovat do svého tréninku v maximálně měsíčních cyklech.

Důvod? Cvik příliš zatěžuje flexory kyčlí a vede k jejich citelnému zkracování a následně dokáže v relativně krátké době značně rozladit svalovou rovnováhu v oblasti bederní páteře. Řečeno česky – zaděláváte si na problémy se zády. Tomuto nešvaru se dá předcházet opravdu důsledným strečinkem, ale… Ani tak jej nedoporučuji cvičit dlouhodobě.

Pokud jste se již sed-lehy rozhodli cvičit, je třeba dbát na jejich správné provádění. Po celou dobu provádění sed-lehů je třeba udržet trup sbalený tahem břišních svalů – to znamená že jste téměř stejně sbaleni jako na vrcholu zkracovaček v lehu pokrčmo. Na rozdíl od zkracovaček ale ruce zkřížíte na ramenou nebo sepnete na prsou.

Horní pozice samotného cviku je tam kam se dokážete posadit a spodní pozice končí dle vašich možností. Zde totiž nesmí dojít k opuštění sbalení trupu a k prohnutí v bedrech. Pokud máte břicho silné, může být spodní pozice vymezena dotykem bedry o lavici. Je-li vaše břicho slabší, cvičíte třeba pouze v rozsahu několika stupňů v horní pozici (viz náš obrázek). Pak je tu ale opět  otázka, jestli je to pro vás vhodný cvik.

Směrem dolů nádech, s výdechem si sedáte.

Zaměření: Komplexně na břišní svaly, příliš zaměstnává i flexory kyčlí.

Spodní pozice

Horní pozice

Špatné provedení!!!
Nesmí dojít k opuštění sbalení trupu a k prohnutí v bedrech. Ruce za hlavou vám k tomu jen nevhodně dopomohou.